Så kan Nackagrenens tunnelbanestationer placeras

Nackagrenens stationer vid Hammarby kanal, Sickla, Järla och i Nacka C samt tänkta förgreningsalternativ för blåa linjens nya Hagsätragren. Karta: SLL
Nackagrenens stationer vid Hammarby kanal, Sickla, Järla och i Nacka C samt tänkta förgreningsalternativ för blåa linjens nya Hagsätragren. Karta: SLL
Visionsbild över stationsuppgång vid Nacka torg. Illustration: White Arkitekter/Nacka kommun
Visionsbild över stationsuppgång vid Nacka torg. Illustration: White Arkitekter/Nacka kommun

Nyligen inleddes samrådet om utbyggnaden av tunnelbanans Blå linje från Kungsträdgården till Nacka och söderort. Den 2 mars bjöd Stockholms läns landsting och Nacka kommun in allmänhet och media till Dieselverkstaden i Sickla, för att ta del av de senaste förslagen om hur de nya tunnelbanestationerna ska placeras på Södermalm, Hammarby sjöstad och inom Nacka kommun.  

Stockholms tunnelbana står som bekant inför en omfattande utbyggnad. Med totalt 19 kilometer nya spår och nio nya stationer är det den största satsningen på Stockholms tunnelbana sedan den första stora utbyggnadsboomen under 1950-60-talet.   

I södergående riktning ska tunnelbanans Blå linje förlängas från Kungsträdgården via Sofia på östra Södermalm till Nacka. Nu går projektet in i ett intensivt skede när man samråder med allmänheten om bland annat stationsuppgångar.

– Samrådet är till för att informera om sträckningar och stationslägen och hämta in synpunkter som vi tar med i vårt fortsatta arbete. Vi ska fatta bra beslut med största möjliga nytta för både nuvarande och framtida invånare, säger Martin Hellgren, SLL, projektchef vid förvaltning för utbyggd tunnelbana.

Klart är att Blå linje kommer att gå från Kungsträdgården till en ny station i området Sofia på Södermalm. Från Sofia kommer en gren att gå mot Nacka och en gren mot söderort. Nackagrenen får stationer vid Hammarby kanal, Sickla, Järla och i Nacka C. Söderortsgrenen går via Gullmarsplan under jord till Sockenplan, där den ansluter till dagens Hagsätragren på Grön linje.

Nu har även stationerna på Nackagrenen utretts vidare. Det har resulterat i förslag på var stationernas uppgångar kan placeras för stationerna Sofia, Hammarby kanal, Sickla, Järla och Nacka C.

 Sofia station
Sofia station planeras på östra Södermalm. Det blir en djup station (cirka 90-100 m) med hissar i varje plattformsände. Den norra entrén föreslås ligga inom ett område från Renstiernas gata/Tjärhovsplan/Folkungagatan/Stigbergsparken, och ska bli en viktig bytespunkt till bussar. Uppgången i söder föreslås inom ett område mellan Skånegatan och Åsögatan i höjd med Borgmästargatan.

Hammarby kanal
En ny station planeras under Hammarby kanal direkt väster om Lumahuset i Hammarby Sjöstad. Den norra uppgången planeras vid kajen på Södermalmssidan medan den södra uppgången föreslås vid Lumaparken, där det finns anslutning till Tvärbana och bussar. Den södra uppgången ligger centralt i Hammarby Sjöstad så att många resenärer får ett kort gångavstånd till stationen.

Sickla
Vid Sickla planeras en tunnelbanestation med uppgångar i väster i anslutning till Saltsjöbanans station Sickla och i öster till korsningen Värmdövägen-Alphyddevägen. Stationen blir en viktig bytespunkt mellan tunnelbanan, Saltsjöbanan, Tvärbanan och bussar. Det blir den närmaste tunnelbanestationen för boende i Alphyddan samt för boende i delar av Finntorp, Sickla, Nysätra och Hammarby Sjöstad. Den nya stationen gör det också lättare att nå handel och service i Sickla köpkvarter.

Järla station
Järla är tänkt att ligga i anslutning till Saltsjöbanans station Saltsjö-Järla. I öster planeras en uppgång i anslutning till Saltsjöbanans station. I väster planeras en uppgång mot södra sidan av Saltsjöbanan. Stationen blir bytespunkt mellan Saltsjö- banan, tunnelbana och buss. För boende i de östra delarna av Finntorp, Birkaområdet, Järla sjö, Lillängen och Ekudden blir det också den tunnelbanestation som är närmast. Det stora skoloch idrottsområdet nås från denna station.

Nacka C
I Nacka C kommer uppgångarna att planeras utifrån den övriga utvecklingen. Stationen blir en viktig bytespunkt mellan tunnelbanan och buss. En ny bussterminal planeras i anslutning till tunnelbanans uppgång. Hela området runt Nacka C blir en viktig knutpunkt för handel och service och stationen blir den närmaste tunnelbanestationen för de som bor och arbetar i Jarlaberg, Nacka Strand, Forumområdet, Storängen och Stadshusområdet. De stora skol- och idrottsområdena ligger nära Nacka C.

Källor: Stockholms läns landsting, Nacka kommun