Ombyggnad vid Knutpunkten

Foto: Wihlborgs
Foto: Wihlborgs

Under våren ska entréerna mot bussterminalen på Knutpunkten byggas om och bli mer välkomnande. Ombyggnaden är en satsning på mötet med Helsingborg och innebär att entréerna ska bli tryggare, ljusare och tillgängligare med nya glaspartier, naturmaterial och en 25 kvadratmeter stor grön vägg.

Helsingborgs stad och Wihlborgs har tillsammans tagit fram en ny utformning för entréerna till bussterminalen på Knutpunkten som ska skapa en tryggare miljö för resenärerna. Det gäller dels entrén från Järnvägsgatan, dels entrén från Knutpunktens huvudbyggnad samt ytan däremellan.

Entrén från Järnvägsgatan in till bussterminalen och vidare in på Knutpunkten är idag smal och oexponerad som entré. Denna entré ska öppnas upp, bli tydligare och mer tillgänglig.

-Längs ena sidan av entrén anlägger vi en 25 kvadratmeter stor grön vägg. En mer öppen ingång, den gröna väggen och bättre belysning kommer att välkomna resenärerna när de passerar in från Järnvägsgatan, säger Martin Hadmyr, stadsträdgårdsmästare i ett pressmeddelande.

Entrén från Knutpunkten byggs om med nya helglasade partier. Den stora spiraltrappan i vänthallen rivs och en ny smäcker byggs öster om rulltrappan

Wihlborgs bygger även om entrén till kontorsingången på Järnvägsgatan 10A.

Arbetena påbörjas i vecka 12 och väntas vara klara runt midsommar.