Sammanhållet förarprov ger positiv effekt

Foto: Christer Wiik
Foto: Christer Wiik

En ny utredning från Transportstyrelsen visar på att det sammanhållna provet för B-körkort har haft en positiv effekt sedan införandet 2008.

Att kunskaps- och körprovet hålls samman har haft en positiv effekt på körkortstagarnas förberedelser inför provet vilket medfört färre omprov. Godkännandefrekvenserna vid förarprov har förbättrats och en större andel klarar sitt körkort på första försöket. Studier visar att acceptansen för sammanhållet prov har ökat sedan införandet och Svenskt Kvalitetsindex 2013 konstaterar att Trafikverket Förarprovs kunder är nöjda. Med ett nöjdhetsbetyg på 72.7 menar utredningen att det ger en anvisning om att merparten av Trafikverket Förarprovs kunder inte har några större problem med långa väntetider till prov eller sammanhållet förarprov som sådant.

Det sammanhållna provet infördes för att öka integreringen mellan teori och praktik inför proven, vilket ska inverka positivt på trafiksäkerheten, ge bättre förberedda provtagare och leda till färre omprov och kortare köer.

Körkortsproven för B-körkort hålls samman och betraktas som ett prov som innehåller två delar: kunskapsprov och körprov. Båda proven bokas vid samma tillfälle och görs nära varandra i tid. Det ska helst vara samma dag och senast inom två veckor.