I Karlstad har resandet med stadsbussarna ökat åtta år i rad. Under 2013 genomfördes 6,4 miljoner resor, vilket är en ökning med 3,7 procent från året innan.
Under de senaste åtta åren har resandet ökat med 2,5 miljoner resor, vilket motsvarar en ökning med 64 procent.
- Det är glädjande att den positiva trenden håller i sig och att bussåkandet i Karlstad fortsätter att öka, säger stadsbyggnadsnämndens ordförande Maria Frisk (MP).
Stadsbussarna har nu nått en marknadsandel på 24 procent. Kollektivtrafikens marknadsandel totalt i Värmland är 12 procent. Sex av tio Karlstadsbor använder sig av stadsbussarna.
84 procent av kunderna uppger sig vara nöjda med kollektivtrafiken i Karlstad, enligt Svensk Kollektivtrafiks årliga undersökningar. Riksgenomsnittet ligger på 61 procent. 89 procent av kunderna var nöjda med senaste resan (riksgenomsnittet är 80 procent).
När det gäller allmänhetens bedömning av kollektivtrafiken är 77 procent av Karlstadsborna nöjda, vilket är högst i landet (riksgenomsnitt 50 procent).
Karlstadsborna gör nästan hundra stadsbussresor per person och år. Därmed är Karlstad en av de städer utanför storstadsregionerna där man åker allra mest kollektivt.