Fortsatt passagerartillväxt för Norwegian

Foto: Norwegian
Foto: Norwegian

Norwegian flög mer än 1,2 miljoner passagerare under januari månad, en ökning med 9 procent jämfört med samma månad föregående år.

I januari flög 1 237 195 passagerare med Norwegian, en ökning med 9 procent. Den totala trafiktillväxten (RPK) ökade med 19 procent medan kapaciteten (ASK) ökade med 24 procent. Även intäktssidan visar positiva siffror där enhetsintäkten (RASK) ökade med 3 procent. Kabinfaktorn var 72 procent i januari, en minskning med 3 procentenheter.

– Jag är mycket nöjd med tillväxten i antal passagerare och den generella trafiktillväxten, framför allt för att januari är en månad med låg efterfrågan. Förändringen i kabinfaktorn är i linje med förväntningarna då vi i en säsongmässigt svag period ökar med mycket ny kapacitet, säger Norwegians vd Bjørn Kjos, i en kommentar.

Norwegian genomförde 99,8 procent av sina planlagda flygningar under januari, varav 80,7 procent avgick på utsatt tid.

Norwegian fick två nya Boeing 737-800 flygplan levererade under januari. Totalt får bolaget 14 nya flygplan levererade under 2013. Med en genomsnittsålder på 4,8 år, är Norwegians flygplansflotta bland de mest moderna och miljövänliga i Europa.