SAS är betydligt närmare en konkurs än vad som varit känt, enligt danska uppgifter. Pengarna räcker inte året ut och går inte sparplanen igenom kan SAS gå omkull på några veckor, enligt en central källa.
Den danska tidningen Politiken erfar från flera källor att flygbolaget redan har utarbetat detaljerade krisplaner på flera hundra sidor som skissar hur bolaget ska försättas konkurs. Det finns också planer på hur strandade passagerare ska hanteras, liksom väntade köer på de skandinaviska flygplatserna.
Om inte facken går med på SAS krisplan riskerar flygbolaget konkurs. Och om ledningen inte får igenom sparplanen kan bolagets överlevnad räknas i bara några få veckor, skriver Politiken.
- Det stämmer att det inte finns pengar i kassan till att klara oss året ut, säger en centralt placerad SAS-källa till tidningen.
Klockan 12.30 i dag sätter sig SAS i förhandlingar med de åtta fackliga organisationer som representerar den flygande personalen. Enligt förhandlingsframställan från SAS kan förhandlingarna komma att pågå fram till söndag eftermiddag.
Från den fackliga sidan är irritationen stor över hur SAS dikterar villkoren för diskussionerna. Företaget sade i måndags att de fackliga organisationerna måste acceptera krisplanen i sin helhet, inklusive lönesänkningar, för att bolaget ska kunna överleva.
- Det är ett ultimatum som är ljusår från hur det brukar gå till, säger Tommy Larsson, som är förhandlingschef hos Svensk Pilotförening (SPF).
I ett öppet brev till finansmarknadsminister Peter Norman kräver SPF besked om det är så att staten som ägare till SAS agerar på ett sätt som avviker från den svenska modellen med förhandlingar för att lösa tvister på arbetsmarknaden. Något svar hade vid tio-tiden inte kommit från finansdepartementet.
- Jag väntar mig ett svar i dag eller senast i morgon. Tiden håller på att rinna ut, säger Tommy Larsson.
Bland kabinpersonalen råder en upprörd stämning, berättar en flygvärdinna som vill vara anonym.
- Folk är förtvivlade. Många yngre vill skriva på, de vill inte förlora sina jobb, medan andra säger att vi inte kan skriva på under de här förhållandena.
Omfattningen av försämringarna i villkoren uppdagas efter hand, säger hon. Den höjda pensionsåldern är ett exempel, som ska gälla alla som är födda 1 januari 1953 och senare.
- Det är ganska många som har räknat med att gå i pension nästa år, som då kommer att få jobba i fem år till.
En annan försämring är arbetstiden, som ska höjas till 47 timmar per vecka. Men kabinpersonalen kan få jobba ända upp till 60 timmar vid oegentligheter, enligt förslaget.
-Vad är då oegentligheter? Det framgår inte.
De flesta litar ändå till att Unionen nu ska sköta förhandlingarna på ett bra sätt, berättar hon. Inte bara för SAS personal, utan för hela den svenska arbetsmarknaden.
-Om SAS får igenom det här kan andra företag försöka samma sak. Det kan innebära försämringar för alla.
Om SAS går i konkurs innebär det en miljardsmäll för SEB, som är inlösande bank för SAS-biljetter som köpts med kort, skriver Svenska Dagbladet. Tidningen erfar att bankens åtagande för att garantera kortkundernas betalningar kan uppgå till fyra miljarder - pengar som till stor del riskerar att gå förlorade om SAS går omkull.
Uppgifterna är "kraftigt överdrivna" enligt SEB.
-De beloppen som nämns i tidningen är inte aktuella. Antalet nollor är helt fel, säger SEB:s kommunikationsdirektör Viveka Hirdman-Rydberg till TT.
Hon tillägger att att SEB är en av flera kortinlösande banker för SAS.
(TT)