EU fryser plan på att införliva flyg i utsläppshandel

Foto: sxc.hu
Foto: sxc.hu

EU-kommissionen föreslår att EU fryser planerna på att införliva flygtrafik till och från EU i sitt handelssystem för utsläppsrätter. Anledningen är att flera internationella partners har visat ett starkare intresse för att nå en internationell uppgörelse inom ICAO.

Det sade klimatkommissionären Connie Hedegaard vid en presskonferens på måndagen.

"För att skapa en positiv atmosfär runt dessa förhandlingar har jag just rekommenderat i en telefonkonferens med de 27 EU-länderna att EU 'stoppar klockan' när det gäller att tillämpa införlivande av flygtrafik i EU:s system för utsläppshandel till och från icke-europeiska länder fram till ICAO-mötet nästa höst", sade hon.

Kommissionären beskrev fredagens möte inom rådet för International Civil Aviation Oranisation som mycket positivt.

"Det verkar nu som om på grund av att vissa länder ogillar vårt system så är många länder beredda att röra sig i ICAO, och till och med röra sig mot en marknadsbaserad mekanism på global nivå", sade hon.

USA, Kina och många andra länder har protesterat mot EU:s planer på att även deras flygbolag ska omfattas vid flygningar till eller från EU.

ICAO enades i fredags om att reducera befintliga alternativ för en marknadsbaserad mekanism från tre till ett.

Men om inga framsteg görs vid ICAO-mötet nästa höst så sade Connie Hedegaard att EU automatiskt kommer att återuppta arbetet från denna punkt.
(Nyhetsbyrån Direkt)