EU-domstol stoppar fildelningsfilter
Publicerad: tors, 2011-11-24 15:38- Kommentarer 1
- Gillar 1
Bredbandsleverantörer kan inte tvingas filtrera kundernas trafik för att stoppa fildelning, enligt en dom i EU-domstolen.
- Bra att det befästs att operatörerna inte är nätpoliser, säger Telia Soneras jurist Patrik Hiselius.
Bakgrund: Den belgiska upphovsrättsorganisationen Sabam krävde att leverantören Scarlet ska tvingas filtrera eller blockera nättrafiken. Sabam vann i en belgisk rätt men Scarlet klagade till högre instans, som bad EU-domstolen om vägledning.
Enligt EU-domstolen bryter filtrering mot bland annat e-handelsdirektivet och informationsfriheten.
Om EU-domstolen hade gått på Sabams linje kunde det i praktiken ha inneburit att sajter som Piratebay inte går att gå in på.
För bredbandsleverantörer runt om i världen, och även i Sverige, kunde en dom i andra riktningen ha fått stora konsekvenser. De vill på inget sätt få ansvar för vad kunderna skickar till och från varandra genom bredbandsnätet.
Patrik Hiselius, jurist på Telia Sonera, pekar på att domstolen vägt olika legitima intressen som upphovsrätt mot andra legitima intressen som skydd av personuppgifter och informationsrätt. Han anser att det är viktigt att det är domstolen som gör avvägningen.
- Det är bra att man befäster, att som operatör ska man inte vara polis på internet och inte diskriminera olika avsändare, säger Hiselius.
Filtrering och blockering är mycket vanliga i totalitära stater som exempelvis Kina.
Kristoffer Schollin, doktor i immaterialrätt vid Göteborgs universitet, säger att leverantörerna måste kunna agera utan att vara ständig vakthund. Det skulle bli för otympligt och begränsa utvecklingen av nya tjänster, anser han.
- Och det är just det som e-handelsdirektivet är till för att skydda, så att vi får nya tjänster på den här marknaden.
(TT)







































Kommentarer (1)
En oerhört viktig dom från EU-domstolen, att bredbandsoperatörer och nätägare av Mobila nät inte skall agera nätpoliser mot fildelning som därmed agerar mot andra vitala EU-konventioner som Informationsfrihet och e-handelsdirektivet.
De organisationer som vill att bredbandsoperatörer och nätägare av mobila nät skall agera nätpoliser utifrån vad kunderna använder sina bredbandsuppkopplingar till vill alltså få till stånd ett mer totalitärt samhälle som forna Östtyskland och Rumänien där staten kollade in i minsta detalj vad medborgarna gjorde.
Skriv ny kommentar