Kommer snart!

Infrastrukturnyheter.se

Måndag, maj 21, 2012

Kommentarer (3)

Måste vara bättre om Stockholms Läns eget optofiberbolag Stokab anlade optofiberkablar även i villaområden eftersom när Telia anlägger sina optofiberkablar då reserveras optofiberkapaciteten enkom för Te4lia medan Stokabs strategi är att tillämpa Open net där vem som helst av operatörerna tillåts att hyra kapciteten i optofiberkablarna.
Telia låse rin sina kunder vilket Stokab inte gör.

Om Telia investerar 86 miljoner för att förse 8500 villor med fiber, så blir kostnaden 10117 kr!

Man undrar vad varje villaägare får lägga ut?

Nu när Telia lägger ner fasta telefonen för 70 000 abonnenter och river 5 000 mil stolplinjer med kopparledningar, så undrar man om Telia kommer att bygga fiber i stället?

Svenska staten har kammat hem över 120 miljarder kronor från Telia, sedan 2002, men att bygga nya fibernät på landsbygden, för annat än fickpengar går inte (300 miljoner per år)!

Bor i Enskede Tallkrogen och under hösten har det förberetts för fiber för oss som beställt tjänsten. Senast till årsskiftet skulle fibern släppas på med följd att jag och fler med mig sagt upp våra tidigare internetlösningar. Fortfarande ingen fiber, ingen information alls från Telia. Har mailat Telia under en veckas tid men ej fått svar. Försökt att ringa men väntetiden är uppemot 1 timma och har man arbete går det ej att vänta.

Jag är så gammal att jag kommer ihåg hur det var på Televerkets tid när man snällt fick vänta 3 månader för att få en telefon installerad.
Inget har förändrats känns det som...............

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.