Nya chefer hos Telia Sonera
Publicerad: ons, 2010-02-24 14:41Håkan Dahlström, chef för affärsområde Bredbandstjänster på Telia Sonera, har utsetts till chef för affärsområde Mobilitetstjänster. Han efterträder Kenneth Karlberg, som lämnar sin befattning och Telia Sonera.
– Kenneth Karlberg har under många år bidragit till att utveckla den mobila affären i Telia Sonera på ett framgångsrikt sätt. För att kunna utveckla bolaget vidare behöver vi dock ändra beteenden och tydligare agera som ett företag. I en sådan process behöver man ibland byta ledarprofiler. Därför lämnar Kenneth Karlberg sin befattning, säger Lars Nyberg, vd och koncernchef för Telia Sonera.
Håkan Dahlström anställdes i Telia 1998 och har haft ett antal ledande befattningar i koncernen, bland annat som chef för Mobilitetstjänster i Sverige och som chef för Corporate Networks & Technology.
– Håkan Dahlström har gjort ett utmärkt jobb för affärsområde Bredbandstjänster och dessförinnan som chef för den mobila affären i Sverige. Lönsamheten har förbättrats och det tvärfunktionella samarbetet har utvecklats, samtidigt som medarbetarengagemanget stärkts, säger Lars Nyberg.
Anders Gylder, ställföreträdande chef för affärsområde Bredbandstjänster efterträder Håkan Dahlström.
Malin Frenning, som idag är chef för Wholesale och International Carrier- verksamheten, har utsetts till ställföreträdande chef för affärsområde Bredbandstjänster, med målsättningen att efterträda Anders Gylder när han går i pension vid utgången av 2010.
Anders Gylder och Malin Frenning kommer båda att ingå i Telia Soneras koncernledning.





































Kommentarer (1)
Hej!
Jag skriver till Dig för att jag ifrågasätter Telias metoder gällande en betalning av faktura. Mitt barnbarn bytte hösten 2010 abonnemang från Telia till Tele 2. Den 3 februari 2012 får han ett brev från kronofogden att han ska betala en faktura (de hade också skickat en påminnelse) + avgifter. I kontakt med Telia erkänner damen att pojken aldrig fått fakturan den skickades tillbaka till Telia adressat okänd.
I går den 6 februari kontaktade vi även kronofogden som var mycket tillmötesgående och plockade bort hans namn i rullarna mot att fakturan betalades. Nu är alltså fakturan betald men den finns inte. Betalning har skett med ett postgironummer och ett OCR-nummer.
Vi som morfäldrar har haft Telia i snart 50 år men ifråsätter så klart om vi ska säga upp abonnemanget. Tilläggas ska att pojken alltid betalar sina räkningar och aldrig har haft med polis eller kronofogde att göra tidigare.
Min fråga är får man göra så här?
Hälsningar
Siv Johansson
Rabovägen 13
816 30 Ockelbo
Skriv ny kommentar